يكشنبه 24 فروردين 1393

واحد مهندسی پزشکی
 

***
 

معرفی همکاران واحد:

خانم مهندس مهابادي
خانم مهندس مشك بار
آقاي مهندس منشادي 

 


تعریف مهندسی پزشکی

 

 کاربرد اصول و فنون مهندسی در رشته های پزشکی می باشد. مهندسی پزشکی روش ها و تکنیک های مهندسی با علوم زیستی و پزشکی را به منظور بهبود کیفیت سلامت انسان و زندگی با یکدیگر تلفیق می کند. مهندسی پزشکی  ( Biomedical Engineering ) به معنای به کارگیری علوم مهندسی مختلف ( برق ، مکانیک ، شیمی و ... ) درارتباط با موجودات زنده است. هدف از مهندسی پزشکی این است که از طریق فعالیت بین رشته ای و ترکیب آن ها سعادت جامعه بهبود یابد .

وظایف یک مهندس پزشک در بیمارستان شامل مدیریت تجهیزات پزشکی ، تعمیرات ، بهینه سازی ساخت تجهیزات و در نهایت ساخت تجهیزات (البته در مراکز پژوهشی و تحقیق و توسعه ) می باشد. البته بحث مدیدیتی آن از بقیه مهمتر است.

علم مهندسی پزشکی عبارت است از کاربرد مهندسی در پزشکی از طریق مطالعه‌ی اصول و عملکرد سیستم‌های زنده و مدل‌سازی آن، به کار گرفتن اطلاعات و نتایج حاصل در جهت تشخیص و درمان بیماری‌ها. هدف این رشته تربیت متخصصانی است که بتوانند از عهده‌ی تجهیز، نگهداری و طراحی دستگاههای پزشکی برآیند؛ یعنی مهندس الکترونیک مجربی باشند که با زمینه‌های پزشکی نیز آشنایی داشته و در نتیجه می‌توانند دستگاه‌های پزشکی را طراحی کرده و بسازند یا اینکه مسؤول سفارش دستگاه از خارج کشور باشند.  دانش‌آموختگان (فارغ التحصیلان) می‌توانند در زمینه‌ی طراحی، بهره‌برداری، نظارت، مدیریت، و نگهداری از سیستمهای مربوط به این رشته وارد شوند. در این راستا برخی از وظایف آنها به قرار زیر است:

الف) نصب و راه‌اندازی دستگاه‌ها، وسایل پزشکی و تجهیزات پزشکی بیمارستان‌ها

ب) تعمیر و نگهداری تجهیزات بیمارستانی

ج) مشاوره‌ی فنی در سفارش و خرید دستگاه‌های پزشکی.

د) کمک در به کارگیری بهینه از دستگاه‌های پزشکی.

هـ) همکاری در طراحی دستگاه‌های پزشکی.

و) همکاری در طرح‌های تحقیقاتی پزشکی.

ح) ساخت وسایل و تجهیزات بیمارستانی

واحد مهندسی پزشکی بیمارستان

مجموعه ایست که در سیستم ماتریسی سازمان بیمارستان وظیفه مدیریت امور مرتبط با تجهیزات پزشکی را در راستای تامین ایمنی لازم برای بیماران و پرسنل و نیز بهره­وری بهینه این تجهیزات جهت ارتقاء سه شاخصه کارآیی ، اثربخشی و رضایتمندی بیماران به عهده دارد.

هدف :

الف) استفاده موثر از تجهیزات و وسایل پزشکی و بهره گیری بهینه از تمامی قابلیت های آنها

ب) افزایش عمر مفید تجهیزات به منظور تضمین صحت و دقت عملکرد آنها و جلوگیری از خرابیهای زودهنگام و نابهنگام

ج) کاهش هزینه های نگهداری ، تعمیر ، و زمان از کارافتادگی دستگاهها

هـ) هدایت بیمارستان به استفاده از تکنیکها، تجهیزات و وسایل نوین متناسب با نیازهای واقعی وتوانائیهای مرکز درمانی

وظایف

برخی از وظایف مهم واحد مهندسی پزشکی به شرح ذیل می باشد:

1- آموزش:

توانایی استفاده صحیح و بجا ، بهره گیری مؤثر از تمامی قابلیت های تجهیزات و وسایل پزشکی ، اجتناب از سوء استفاده و خطرات آنها ، رعایت اصول نگهداری روزمره جهت افزایش عمر مفید تجهیزات و تهیه گزارش های مربوطه ، منوط به آموزش کامل و صحیح کاربران

2- مدیریت چرخه نصب و تعمیر

3- مدیریت نگهداری و عملکرد دستگاه

4- کارشناسی مشاور خرید تجهیزات پزشکی: نیاز به دقت نظر در خصوص پارامترها جهت خرید تجهیزات و وسایل پزشکی برای مرکز درمانی ، واحد مهندسی پزشکی را به عنوان یک عضو مؤثر در کمیته خرید مطرح می نماید:

·        شناسایی پارامترها و عملکردهای مورد نیاز مرکز درمانی بر اساس میزان و نوع مراجعین و انتظارات کادر پزشکی و بر این اساس شناسایی دستگاه هایی که واجد این پارامترها و عملکردها می باشند.

·        مسائل لازم برای سرویس و نگهداری، وضعیت سرویس داخل کشور و تأمین قطعات یدکی

·        کسب اطلاعات فنی لازم در خصوص عملکرد دستگاه در سایر مراکز درمانی داخلی و خارجی

تعداد کارشناسان و تکنسین های تجهیزات پزشکی در مراکز درمانی

جذب نیروی انسانی متخصص و گذراندن دوره های تخصصی برای آشنایی با نکات ایمنی و عملکردی، از اساسی­ترین اقدامات در اجرای موثر برنامه نگهداشت محسوب می شود. در این خصوص، مراکز درمانی بایستی به ازای هر 100 تخت بستری، نسبت به بکارگیری و جذب حداقل یک نفر مهندس در رشته مهندسی پزشکی یا مهندسی برق( ترجیحا گرایش الکترونیک) و یک نفر تکنسین فنی در رشته تجهیزات پزشکی یا برق) ترجیحا الکترونیک) اقدام نمایند.

نگهداشت تجهیزات پزشکی

معرفی

 اهمیت تجهیزات پزشکی و پیشرفت روزافزون فن آوری های مرتبط و تأثیر اساسی آن در نظام سلامت کاملا مشخص و مشهود است، بطوریکه امروزه دستاورد متخصصین علوم پزشکی مرهون بکارگیری این فن آوری در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها می باشد. همچنین از نظر اقتصاد درمان نیز، تجهیزات پزشکی جایگاه ویژه ای داشته و بخش عمده ای از سرمایه مراکز درمانی صرف تجهیز ، نگهداشت و نوسازی تجهیزات پزشکی می گردد. انتخاب و تخصیص تجهیزات پزشکی باید متناسب و منطبق با نیازهای واقعی مراکز درمانی، اهداف کلینیکی، نیروی انسانی لازم و شرایط مورد نیاز جهت تامین ایمنی باشد. این مهم در صورتی تحقق خواهد یافت که یک برنامه مدون جهت مدیریت تجهیزات پزشکی در سطح دانشگاه ها و مراکز درمانی کشور طراحی و بعنوان ضابطه و سیاست اصلی سرلوحه برنامه های مسئولین ذیربط قرار گیرد. از سوی دیگر با توجه به محدودیت های موجود در منابع مالی و انسانی مراکز درمانی بویژه در بخش دولتی، صیانت از این سرمایه ملی بهمراه تامین نقش حیاتی عملکرد صحیح تجهیزات پزشکی از دیگر وظایف وزارت متبوع و به تبع آن دانشگاه ها و مراکز درمانی می باشد.

تعریف نگهداشت تجهیزات

نگهداشت به کلیه برنامه ها، فرآیندها و روش های اجرایی به منظور اطمینان از ایمنی و عملکرد موثر و صحیح تجهیزات پزشکی اطلاق می گردد. این تعریف شامل فرآیند های نصب و راه اندازی، آموزش های اولیه، آزمون­های پذیرش، کنترل کیفی، نگهداری، تعمیرات جزیی، کلی و اساسی، کلیه آزمون ها برای حصول اطمینان از ایمنی و عملکرد مورد نظر، مستندسازی از قبیل تهیه و به روز رسانی شناسنامه، چک لیست ها، گزارش کار، فرم ها و مکاتبات، ارتقاء نرم افزاری و سخت افزاری و آموزش های ادواری و موردی می باشد که منجر به استفاده بهینه از تجهیزات پزشکی می گردد.

اهداف

 اهداف مدیریت نگهداشت را می توان به صورت ذیل بیان نمود :

1- ارتقاء کیفیت خدمات سلامت

2- افزایش کارایی و اثربخشی تجهیزات پزشکی درمراکز درمانی با در نظر گرفتن ایمنی، عملکرد بهینه و تنظیم بودن آنها

3-  بهینه سازی بودجه و اعتبارات موجود در نگهداشت

 

شماره تماس: 32500123 - داخلی 231

جمعه 28 تير 1398   22:09:30

بازدیدها

تعداد بازديد اين صفحه: 262924
تعداد بازديد کنندگان سايت: 88372359 تعداد بازديد زيرپورتال: 1989373 اين زيرپورتال امروز: 1033 سایت در امروز: 33337 اين صفحه امروز: 75